Banania është një frut tropikal popullor i cili është i pasur me vlera ushqyese të fuqishme që mund të trajtojë shumë sëmundje.

Ato mund t’ju ndihmojnë të luftoni osteoporozën, verbërinë, depresionin, diabetin dhe kancerin e veshkave. Këtu janë 10 përfitimet më të mira shëndetësore të bananes:

1. Parandalon humbjen e kalciumit
Bananet përmirësojnë përthithjen e kalciumit dhe do të parandalojnë humbjen e kalciumit në trupin tuaj.

2. Ju bën të zgjuar

Bananet janë të njohura për përmbajtjen e kaliumit ndaj shërbejnë për të rritur funksionimin e trurit duke përmirësuar aftësinë e arsyetimit.

3. Parandalon kancerin e veshkave

Ndërsa përmirësojnë thithjen e kalciumit në trup, bananet mund të parandalojnë formimin e gurëve në veshka dhe mund të parandalojnë kancerin e veshkave.

4. Anemia
Për shkak të përmbajtjes së pasur të hekurit, bananet mund të përmirësojnë grafikun tuaj të gjakut dhe të luftojnë aneminë.

5. Përmirëson tretjen
Bananet janë të pasura me fibra, të cilat do të përmirësojnë tretjen tuaj dhe do të luftojnë probleme si kapsllëku dhe diarreja.

6. Rregullojnë nivelin e sheqerit në gjak

Bananet janë një frut perfekt për diabetikët, pasi mund të rregullojnë nivelin e glukozës në gjakun tuaj. Ato gjithashtu mund t’ju ndihmojnë në rastet e depresioni.

7. Mbrojtja nga sëmundjet kardiovaskulare
Konsumi i rregullt i bananeve është i rëndësishëm për të ulur rrezikun nga ataku kardiak ose goditjes në tru.

8. Lufton depresionin

Bananet mund të luftojnë depresionin falë triptofanit që është një aminoacid që rregullon humorin tuaj.

9. Lufton inflamacionin

Bananet janë të pasura me vitaminë B6, të cilat mund të luftojnë inflamacionin dhe t’ju ndihmojnë ju në rastet e diabetit të tipit 2.
Kjo vitaminë forcon sistemin tuaj nervor dhe përmirëson numrin e qelizave të bardha të gjakut.

LEXO EDHE:  Flasin dietologët: Ja pse nuk duhet të konsumoni banane në mëngjes

10.Ju japin energji
Konsumi i rregullt i bananeve do t’iu japi energji. Merrni 2 banane para stërvitjes tuaj për të përmirësuar performancën tuaj.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook