Protestuesve në Londër u është dhënë leja për të fluturuar një tullumbace që përshkruan Donald Trumpin si një fëmijë gjigand të veshur me pelenë.

Atu do ta fluturojnë tullumbacen para Parlamentit gjatë vizitës së presidentit të SHBA në Britani javën e ardhshme.

Autoriteti i Madh i Londrës thotë se tullumbacja prej 6 metrash mund të fluturojë dy orë më 13 korrik.

Aktivisti Leo Murray, një nga ata që do qëndrojnë aty pas fluturimit të tullumbaces, tha të enjten se Bashkia e qytetit “fillimisht na tha se nuk e njihnin Trump Baby si protestë legjitime. Por, duke ndjekur një bazë të madhe të mbështetjes publike për planin tonë, duket sikur Bashkia ka rizbuluar ndjenjën e humorit “.

Protestat Anti-Trump janë planifikuar në Londër, një qytet që presidenti i SHBA pritet ta shmangë. Ai pritet të takojë Mbretëreshën Elizabeta II në Kështjellën Windsor dhe të shohë Kryeministren Theresa Maj në dorëheqjen e saj nga vendi, si Damë. Fluturimi mbi ta do të jetë fytyra e rrumbullakët me duar të vogla dhe atë që organizatorët e përshkruajnë si një “fytyrë keqdashëse”.

Kërkesa e protestuesve për të fluturuar tullumbace më 13 korrik fillimisht u refuzua nga zyra e kryetarit të bashkisë, duke thënë se nuk u kualifikua si një protestë. Por kryebashkiaku i Londrës Sadik Khan më vonë e miratoi atë pasi mijëra nënshkruan një peticion.

LEXO EDHE:  Nënkryetari i PD ironizon Ramën: Kush e di ç’ka hequr Trump për të të mbushur mendjen për një foto

Zyra e kryetarit të bashkisë tha në një deklaratë se “mbështet të drejtën për protestë paqësore dhe kupton se kjo mund të marrë forma shumë të ndryshme”.

Leo Murray, një nga organizatorët e protestës, tha për Sky News: “Pas një baze të madhe të mbështetjes publike për planin tonë, duket sikur Bashkia ka rizbuluar ndjenjën e humorit. Trump Baby do të fluturojë! ”

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook