Ka qenë pikërisht para një viti kur shqiptari Bektash Muka vodhi në një qendër tregtare në Maltë, bizhuteri me vlerën e gjysmë milioni euro.

Bektashi po mundohej të arratisej në aeroport, në momentin kur është kapur nga forcat e rendit. Një vit me parë rezultoi se në makinën e gjetur dhe të përdorur prej Bektashit u gjet dhe drogë.

Bashkë me 27 vjeçarin është vënë në pranga dhe i vëllai Daniel Muka për arsye ende të pa ditura.