Në gjuhën Malajzeze, Orangutang do të thotë “njeri pylli”. Këto primatë me flokë të gjata, të gjetura vetëm në Sumatra dhe Borneo, janë shumë inteligjente dhe shumë të afërt me njerëzit.

Orangutanët kanë një hapësirë ​​të madhe krahësh. Një mashkull mund të zgjasë krahët rreth 7 metra nga njëra dorë në tjetrën. Kur orangutët qëndrojnë, duart gati e prekin tokën.

Krahët e orangutanëve janë shumë të përshtatshme për stilin e tyre të jetesës, sepse ata shpenzojnë pjesën më të madhe të kohës (rreth 90 përqind) në pemët pyjeve tropikale. Ata madje flenë lart në foletë e degëve me gjethe. Ata përdorin gjethe të mëdha si çadra dhe strehëza për të mbrojtur veten nga shirat e zakonshme.

Shumica e dietës së tyre përbëhet nga fruta dhe gjethe të mbledhura nga pemët e pyjeve të shiut. Ata gjithashtu insekte dhe, në raste të rralla, mish.

Orangutanët  janë më të veçuar se majmunët e tjerë. Meshkujt janë të vetmuar. Ndërsa lëvizin nëpër pyll, ata bëjnë shumë hedhje, duke ulëritur për të siguruar që ata të qëndrojnë jashtë rrugës së njëri-tjetrit. “Thirrja e gjatë” mund të dëgjohet 1.2 milje larg.

Për shkak se ato jetojnë në vetëm disa vende ku ka shumë pemë, janë veçanërisht të ndjeshëm ndaj prerjes se pemëve në këto zona. Për fat të keq, shpyllëzimi dhe aktivitete të tjera njerëzore, të tilla si gjuetia, e kanë vënë këtë rracë në rrezik zhdukjeje.

LEXO EDHE:  E pabesueshme, orangutangu bën selfie të përkryera (FOTO)

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”800″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_imagebrowser” ajax_pagination=”0″ order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

 
Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook