Ndonëse mjekësia moderne ka avancuar, kjo nuk do të thotë se mjetet natyrore kanë humbur vetitë e tyre shëruese.

Ja disa nga përparësitë e një ilaçi natyror, një barishte medicinale që ka popullaritet në gjithë botën.

Trumza shtë shumë e mirë për të luftuar sëmundjet që lidhen me artritin, marrjen e mendjes, lupusin, tiroiden, lodhjen kronike etj. Një nga avantazhet më të mëdha të trumzës është se mund të gjendet shumë lehtë dhe në rastin më të mirë, mund ta mbjellim në shtëpi.

Trumza është e pasur me kalcium, hekur dhe kalium, si dhe shumë lëndë ushqyese thelbësore për shëndetin. Duke e konsumuar atë ne mund të rregullojmë presionin e gjakut dhe të rrisim praninë e qelizave të kuqe të gjakut. Mund ta përdorni për të luftuar bronkitin, astmën dhe dhimbjet e fytit.

Sot do t’ju tregojmë se si të përgatitni çajin e trumzave:

Përbërësit:

  • Trumzë të freskët (1 grusht), 
  • Ujë (1 filxhan).

Përgatitja:

Hapi i parë është pastrimi i trumzës. Hiqni papastërtitë.
I hidhni në një enë me ujë dhe më pas i lini të ziejnë.

Pijeni dy herë në ditë, një herë në mëngjes esëll dhe tjetrën përpara gjumit. Nëse aroma e saj është e fortë dhe ju bezdis, mund t’i shtoni pak mjaltë.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook

LEXO EDHE:  Ju mpihen shpesh duart? Urgjent tek mjeku! Rrezikoheni nga...