Ballina OP-ED Inxhinierët e “FB” ndërtojnë një rrjet artificial nervor të ngjashëm me trurin...

Inxhinierët e “FB” ndërtojnë një rrjet artificial nervor të ngjashëm me trurin e njeriut, ja për çfarë shërben

Inxhinierët e Facebook-ut kanë zhvilluar një rrjet artificial nervor të ngjashëm me trurin e njeriut dhe tani gjiganti i medias sociale postimet e përdoruesve do ti përkthejë 9 herë më shpejtë dhe më saktë.

Me “inteligjencën artificiale” që ka zhvilluar Facebook-u tani do të përkthejë 9 herë më shpejt.

Gjiganti i medias sociale përmes një komunikate njofton se kompania për momentin shërbimin e përkthimit e ofron në 45 gjuhë të ndryshme dhe falë teknologjisë së inteligjencës artificiale që është zhvilluar rishtas përkthimi i postimeve të përdoruesve në gjuhë të ndryshme do të jetë më i saktë dhe 9 herë më i shpejtë.

Duke përdorur kodin kompjuterik inxhinierët e Facebook-ut kanë zhvilluar një rrjet artificial nervor të ngjashëm me trurin e njeriut, njofton kompania.

Teknologjia e re ka ndryshuar metodën e përkthimit, në vend të përkthimit të fjalëve veçmas ndërmjet gjuhëve të ndryshme është fokusuar në grupet e fjalëve duke kuptuar domethënien e tyre.

Komunikata thekson se komunikimi midis gjuhëve dhe përkthimi i saktë është i rëndësishëm në aspektin e vendosjes së lidhjeve ndërmjet njerëzve në mbarë botën dhe se teknologjia e re do t’u mundësojë përdoruesve të Facebook-ut ti postojnë mesazhet dhe videot e tyre në cilën gjuhë që ata dëshirojnë

Panik në SHBA/ Nxënësi 8 vjeçar shkon në shkollë me armë, arsyeja do t’ju habisë

Kaos pas sulmit në Mal të Zi, “blindohet” Ambasada amerikane në Tiranë

Kapen me 29 kg heroinë, pranga shqiptarit dhe 2 grekëve

EMRI/ Ishte kthyer në makthin e Kishës së Laçit, kapet “skifteri” që grabiti tre herë objektin e kultit

VIDEO/ Berisha i nxjerr emrin: Ju tregoj se kush është ministri i Ramës që luan me diamante

“Dikur vije në Kishë, tani je ushtar i ‘të fortëve’ me X6”, kujt ia drejton këtë letër Dom Gjergj Meta

Aksidenti tragjik në autostradë, policia jep detaje: Vajza e re po kthehej nga porti, çfarë iu gjet në portofol

Italia kërkesa për punonjës sezonal, 18 mijë vende në 2018 në bujqësi e turizëm…edhe për shqiptarët

Panik në Mal të Zi, sulmohet ambasada amerikane, agresori hedh veten në erë

Aksident i rëndë në autostradën Tiranë-Durrës, humbin jetën dy persona. Zhduket drejtuesi i “Benz-it” (Emrat)

Artikulli paraprakProdhuesi francez i makinave “Renault” jep një njoftim të papritur: Jemi goditur nga…
Artikulli tjetërModa/ Njihuni me 10 veshjet dhe aksesorët që iu duhen për pranverë-verë 2017