Punëtorët e ndërtimit në Indi kanë qenë në qendër të zemërimit të qytetarëve pasi hodhën asfalt në një qen që ishte duke fjetur.

Kafsha vdiq në agoni pasi zifti i nxehtë u derdh mbi të gjatë punës në një sipërfaqe rruge pranë Taj Mahal në Agra.

Aktivistët thonë se qeni ishte në gjumë dhe, në vend që të largohej, ishte varrosur i gjallë para se të rrokulliset nga një rul.

‘Këmbët e qenit u varrosën nën zift dhe po dergjej në agoni. Punëtorët refuzuan të prishnin rrugën për ta larguar atë. Qeni vdiq pas”, tha një banor i zonës.

Një grup i banorëve lokalë dhe aktivistë të të drejtave të kafshëve u mblodhën në vendin e incidentit dhe organizuan një demonstratë kundër Departamentit të Punëve Publike (DPP), e cila është përgjegjëse për punën në rrugë.

Por zyrtarët e DPP fajësojnë një firme private të cilës i është dhënë puna.

Protestuesit e zemëruar kapën mjetet e ndërtimit dhe ndaluan punën duke detyruar një përfaqësues të lartë të firmës që të vinin në vend.

Zyrtari i stacionit të stacionit të policisë Sadar, Narendra Kumar, tha se një çështje gjyqsore është regjistruar kundër firmës që po kryente punën e riparimit.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook