Si pasojë e zhvillimit të nje qendre të presionit të ulët atmosferik në brigjet italiane do të kuzhtëzojë motin në Shqipëri.

Për pasojë pritet zhvillimi i vranësirave duke gjeneruar shira me intesitet mesatar në të gjithë vendin. Pasditja dhe mbrëmja sjellin përmirësim të motit, ku i gjithë territori do të dominohet me kthjellime dhe vranësira të shpeshta.

Sipas Meteoalb era do të fryjë me shpejtësi 50 km/h nga drejtimi Juglindor duke krijuar në det dallgëzim mbi 5 ballë.

Tmeperaturat e ajrit rriten në mëngjes por rënie të lehtë sjell mesdita duke luhatur vlerat ditore nga 0 në 16 gradë.

 
  ORA KUSHTET TEMPERATURA ERË bf LAGËSHTI
E Hënë
10-12
13:00 E qartë E qartë 14 °C 3 Veri Veri 53 %
19:00 E qartë E qartë 7 °C 3 Veri Veri 66 %
E Martë
11-12
01:00 E qartë E qartë 7 °C 3 Veri – Lindje Veri - Lindje 51 %
07:00 Pothuajse e qartë Pothuajse e qartë 8 °C 3 Veri – Lindje Veri - Lindje 40 %
13:00 E vrenjtur E vrenjtur 12 °C 1 Lindje Lindje 33 %
19:00 E qartë E qartë 5 °C 2 Veri – Lindje Veri - Lindje 42 %
E Mërkurë
12-12
01:00 Shira Shira 7 °C 2 Jug Jug 84 %
07:00 Boricë Boricë 2 °C 3 Veri Veri 60 %
13:00 E qartë E qartë 10 °C 1 Jug Jug 39 %
19:00 Pothuajse e qartë Pothuajse e qartë 6 °C 3 Veri – Lindje Veri - Lindje 42 %
E Ënjte
13-12
01:00 Vranësira të pakta Vranësira të pakta 7 °C 3 Lindje Lindje 38 %
07:00 Shira Shira 5 °C 5 Lindje Lindje 77 %
13:00 Shira Shira 10 °C 4 Lindje Lindje 74 %
19:00 E vrenjtur E vrenjtur 10 °C 2 Lindje Lindje 82 %
E Prëmte
14-12
01:00 Shira Shira 12 °C 3 Jug – Lindje Jug - Lindje 86 %
07:00 Shi i rëndë Shi i rëndë 13 °C 3 Jug – Lindje Jug - Lindje 91 %
13:00 Stuhi Stuhi 14 °C 4 Jug Jug 87 %
19:00 Stuhi Stuhi 13 °C 2 Jug – Perëndim Jug - Perëndim 88 %
E Shtunë
15-12
01:00 Shi i rëndë Shi i rëndë 8 °C 2 Lindje Lindje 84 %
07:00 Shira Shira 10 °C 4 Lindje Lindje 76 %
13:00 Pothuajse e qartë Pothuajse e qartë 14 °C 3 Veri Veri 60 %
19:00 Pothuajse e qartë Pothuajse e qartë 10 °C 4 Veri – Lindje Veri - Lindje 51 %
E Diel
16-12
01:00 E qartë E qartë 10 °C 5 Veri – Lindje Veri - Lindje 43 %
07:00 E qartë E qartë 10 °C 5 Veri – Lindje Veri - Lindje 42 %
13:00 E qartë E qartë 14 °C 2 Veri Veri 43 %
19:00 E qartë E qartë 8 °C 1 Veri Veri 49 %