Mbetemi në ndikimin e motit të kthjellët në bregdet dhe zonat e ulëta. Ndërsa me kthjellime dhe vrapësira të shpeshta në zonat verilindore-juglindore, ku më të theksuara vranësirat paraqiten në ekstremin verilindor duke sjellë shira të izoluar.

Temperaturat e ajrit rriten si në mëngjes dhe në mesditë duke u luhatur nga 14 gradë celcius deri në 36 gradë celcius.

Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare me shpjetësi 30 km/h nga drejtimi Veriperëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 2-3 ballë.