Sipas MeteoAlb: Pjesa e parë e ditës PARAQITET në ndikimin e motit të kthjellët dhe temperaturave të larta në të gjithë vendin. NDERSA pjesa e dytë e dites sjellë kalime vranësirash në zonat malore duke rrezikuar shira të izoluar në ekstremin verior, ndersa me kthjellime mbetet ultësira perëndimore.

Temperaturat e ajrit nuk ndryshojnë në vlerat minimale dhe por rritje të lehtë
sjellë mesdita duke u luhatur nga 18°C deri në 38°C.

Era do fryjë e lehtë në tokë deri mesatare në det me shpejtesi 33 km/h nga
drejtimi Jugperendimor duke krijuar dallgëzim mbi 3 ballë.