Moti mbi vendin tonë edhe sot vijon të jetë i kthjellët, por gjithashtu i nxehtë me masat ajrore nga Afrika e Veriut.

Temperaturat në vlerat maksimale pritet të regjistrohen deri në 39°C në zonat e ulta por edhe ato bregdetare dhe malore do të prekin vlerat relativisht të larta prej 31-34°C.

Era do të jetë me drejtim kryesor nga kuadrati i jugut dhe shpejtësi 1-8m/s, e qetë por përgjatë vijës bregdetare në orët e mesditës deri ato të pasdites era bëhet me rahje deri në 10m/s.