Sipas MeteoAlb: Deri ne mesdite i gjithe vendi MBIZOTEROHET nga
kthjellime dhe vranësira te cilat do te pesojne zhvillim ne zonat veri-
veriperendimore duke sjelle rrebeshe shiu afat-shkurter.

Pjesa e dyte e dites
vijon me kthjellime ne zonat qendrore – jugore duke lene me vranesira te
dendura dhe shira te izoluar zonat veriore te shqiperise.

Temperaturat e ajrit do të pësojnë renie ne mengjes dhe mesdite duke luhatur
vlerat ditore nga 14°C deri në 34°C.

Era do fryjë mesatare ne toke dhe e forte ne det duke arritur shpejtesine
maksimale 60 km/h nga drejtimi Veriperendimor duke krijuar ne brigjete detare
dallgëzim 5 ballë.