Coca-Cola, një nga pijet jo alkoolike më popullore në botë që pothuajse e konsumojmë të gjithë.

Por a e keni pyetur ndonjëherë veten se çfarë i shkakton organizmit tuaj, dhe nga se përbëhet kjo pije kaq e popullarizuar globalisht?

Është acidi i prodhuar nga stomaku ai që bën të mundur përpunimin e ushqimit që konsumoni.

Një eksperiment që ka simuluar reaksionin që ndodh në stomak, në një ambjent të jashtëm, në një gotë, ka shokuar shumë persona.

Kur në gotën që mban acidin që prodhon stomaku ynë hidhet coca-cola, fillon të krijohet shkumë e cila shton ndjeshëm masën e saj.

Sipas eksperimentuesve, kjo shpjegon edhe arsyen e ndjesisë së fryrjes së disa personave kur e konsumojnë atë.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook