Stephen Hawking ishte padyshim një ndër shkencëtarët më të shquar në botë, por që u largua me një peng të pazgjidhur.

Duket e thjeshtë, por për gjeniun e shkencës, misteri më i madh ishin femrat.

I cilësuar si njeriu që përfaqësonte shtresat më të larta të fuqisë së mendjes njerëzore,  kur u pyet se çfarë mendonte më shumë gjatë ditës, Hawking befasoi

“Femrat. Ato janë një mister i plotë”, deklaroi ai, duke thënë se hargjonte shumë kohë rreth kësaj enigme, shkruan javanews

Hawking u diagnostikua me sklerozë amitrofike laterale, kur ai ishte 22 vjeç dhe nuk pritej të jetonte më shumë se dy vjet, por siç dukej botes i nevojitej një gjeni i tillë, kështu që ai jetoi edhe për 55 vjet të tjera duke u bërë një nga fizikantët më të famshëm dhe duke i dhënë shumë botës

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook