Stomaku është organ i prirur për t’u prekur nga infeksione dhe sëmundje të tilla si gastriti.

Gastriti përkufizohet si inflamacioni i mukozës së stomakut, pra i shtresës që mbulon stomakun nga brenda dhe “kontakton” me ushqimet.  

Është një sëmundje që shihet të zhvillohet sidomos tek të moshuarit, në formë kronike.

Një nga mënyrat më efikase për të kuruar gastritin është dhe lëngu i orizit, i cili lehtësisht mund të përgatitet në kushte shtëpie nga vetë ju.

Çfarë të bëni: 

  1. Hidhni 2 grushte oriz në 1 litër ujë.
  2. Pas zierjes, kulloni ujin dhe lëreni të ftohet.
  3. E konsumoni (ujin e mbetur) çdo ditë derisa të vini re se gjendja juaj është përmirësuar! Keshillohet ta konsumoni një herë në ditë, pas vaktit të mëngjesit.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook