Të paktën 27 njerëz kanë vdekur pasi një aeroplan pasagjerësh është përplasuar me disa shtëpi në qytetin Goma në Republikën Demokratike lindore të Kongos, thonë zyrtarët vendas.

Avioni i vogël ra menjëherë pasi u ngrit nga aeroporti i qytetit të Dielën në mëngjes. Shkaku i përplasjes është ende i paqartë.

Avioni transportonte 17 pasagjerë dhe dy anëtarë të ekuipazhit, thonë zyrtarët.

Nëntë persona nga viktimat bëhet me dije se i përkasin të njëjtës familje.