Janë një shumëllojshmëri arsyesh pse mund të vuajmë nga kapsllëku si: ushqimi që konsumojmë, mungesa e aktivitetit fizik, mosha etj.

Përdorimi i laksativëve nuk është i rekomandueshëm sepse mund të krijojë varësi si dhe të prishë funksionin normal të zorrëve me kalimin e kohës.

Sigurisht, ndryshimet në stilin e jetës, duke përfshirë stërvitjen dhe hidratimin e rregullt mund  t’i konsiderojmë si fillim i shkëlqyeshëm për parandalimin dhe lehtësimin afatgjatë kur vjen puna te simptomat e kapsllëkut.

Gjithashtu mund të përdorni edhe këtë përzierje me susamin e zi dhe me mjaltë.

Përbërësit:

  • 1 filxhan qumësht susami
  • 1 lugë çaji fara liri
  • 1 lugë çaji fara Chia
  • 1 lugë gjelle lëvozhga të farës së psiliumit 
  • 1 lugë çaji mjaltë të papërpunuar

Udhëzime:

  1. Përgatitni qumështin e susamit dhe derdheni në një pjatë qelqi.
  2. Shtoni përbërësit e mësipërm dhe përziejini të gjithë derisa të krijohet një masë si krem. Lëreni përzierjen për 4-6 orë (ose gjatë natës).
  3. Hidhni mjaltin përsipër për t’i dhënë një shije të ëmbël.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook