Çdo grua mendon se flokët e thinjura janë si rezultat i plakjes. Për ta shmangur atë, ata janë të gatshëm të provojnë çdo zgjidhje.

Edhe pse mund të ketë qindra produkte të kujdesit të flokëve në dyqane, asnjëra prej tyre nuk ka provuar të jetë efektive. Disa madje mund të shkaktojnë efekte të mëtejshme negative.

Shkaqet më të zakonshme të flokëve të thinjura

Ngjyra e flokëve varet nga qelizat e pigmentit, të vendosura në bazën e folikulave të flokëve. Ndërsa rritemi, këto qeliza të pigmentit vdesin dhe efikasiteti i tyre ulet.

Kur organet tona ndalojnë prodhimin e këtyre qelizave, flokët bëhen të pangjyrë ose kthehen në të bardha. Një numër çështjesh shëndetësore dhe zgjedhje të dobëta diete mund të çojnë në flokë gri, siç janë problemet e tiroides (hyperthyroidism dhe hypothyroidism), kequshqyerja, pirja e duhanit, ndotja, stresi, pabarazitë hormonale, rrezatimi, ftohjet kronike dhe gripit, çrregullimet gjenetike, produktet kimike të flokëve , kimioterapia, si dhe mangësi ushqyese.

Një shkak tjetër mund të jetë edhe mungesa e melaninës. Ngjyrat e zakonshme përdoren për të ngjyrosur flokët gri, por ato janë në bollëk të kimikateve, në fund të fundit janë të dëmshme ndaj flokut tuaj. Zgjidhja më e mirë është mjet i bërë në shtëpi.

Ilaçi më e mirë që mund ta përgatitni shtëpi për flokët e thinjura

Ju duhet të provoni disa mjete juridike të bëra në shtëpi për të trajtuar çështjen e flokëve të grirë në vend të shpenzimit të qindra produkteve të kujdesit të flokëve të mbushura me kimikate dhe të kenë efekte të shumëfishta anësore.

LEXO EDHE:  Keni dhimbje fyti apo kollitje, ja cila është kura popullore që bën mrekullira

Një dietë e shëndetshme dhe konsumimi i ushqimeve të rëndësishme ushqyese është me rëndësi të madhe. Ne do t’ju tregojmë një ilaç që përbëhet vetëm nga dy përbërës. 

Limoni dhe vaji i kokosit.

Do t’ju duhet:

Vaj kokosit (organike)
Tre lugë lëng limoni të freskët

Përgatitja:

Të gjithë se çfarë ju duhet të bëni është të vendosni përbërësit së bashku dhe përzieni ato deri sa të merrni një masë homogjene. Pastaj, aplikoni përgatitjen në flokët tuaj dhe masazhoni kokën tuaj me të.

Lëreni atë për rreth një orë dhe më pas lani me shampo flokët. Bëni këtë ilaç një herë në javë.

Pse ky ilaç është efektiv?

Edhe pse ka mjete të shumta natyrore për flokët, kjo është provuar të jetë më efektive. Si lëng limoni dhe vaji i kokosit janë produkte jashtëzakonisht të dobishme dhe natyrale.

Përveç kësaj, vaji i kokosit është i pasur me acid yndyror të mesëm dhe acid laurik. Gjithashtu, ka vetitë antimikrobiale për të rritur dhe kanë tendencë për shëndetin e flokëve.

Vaj kokosit kthen flokët e thinjue përsëri në ngjyrën e saj natyrale, përmirëson flokët e dëmtuar, ndërkohë që stimulon rritjen e flokëve. Edhe më shumë, ajo eliminon zbokthin dhe e bën flokët të ndritshme dhe të butë.

Limoni, duke u ngarkuar me vitamina C, B dhe fosfor, do të parandalojë flokët e hershme të gërryer dhe do të trajtojë shkakun e saj.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook