Pije e nxehtë, e përgatitur me mjaltë, limon dhe ujë është pak për të thënë e mrekullueshme, dikush e piu atë për një vit të tërë dhe ja çfarë i ndodhi asaj.

Limon, ujë dhe mjaltë është një kombinim përveçse i shijshëm edhe me përfitime shëndetësore, ja çfarë ndodh nëse e konsumoni përgjatë një viti siç ka bërë dhe personi në fjalë.

Është thënë se duke pirë këtë pije të nxehtë bërë nga mjaltë, limon dhe ujë është pak për të thënë e mrekullueshme, por pasi isha pak skeptik, provova për ta bërë këtë eksperiment mbi veten për 12 muaj dhe të shihja nëse ajo është me të vërtetë një mrekulli siç ata thonë …

Më poshtë është receta ime:

Në përgjithësi përdor lëngun e një gjysmë limoni të freskët dhe një lugë çaji mjaltë organik, të vënë në një gotë me ujë të zier (uji duhet të jetë ftohur pak, por ende duhet të jetë i ngrohtë mjaftueshëm për të shkrirë mirë mjaltin). Pastaj shtoj pak ujë të ftohtë, kështu që ju mund ta pini pijen menjëherë sapo të zgjoheni.

Megjithatë, shija e pijes varet shumë nga limoni dhe mjalti. Disa limona janë të shijshëm, të tjerë më të thartë, disa lloje të mjaltit të ëmbël, të tjerë më pak, ndaj eksperimentoni derisa të gjeni ekuilibrin e duhur! Për shembull, për të filluar trajtimin gjysmë limoni mund të jetë shumë, familja ime përdor një të katërtën.

Ka të paktën 9 përfitime të mëdha nëse pi ujë të nxehtë me mjaltë dhe limon çdo mëngjes.

Më poshtë do të gjeni të preferuarat e mia:

a) Mban rregullsinë e zorrëve dhe mbron trupin nga infeksionet e traktit urinar.

Pirja e kësaj pije në mëngjes stimulon sistemin e tretjes, ka funksionin e hidratimit të zorrës së trashë, plus, kombinimi i mjaltit me ujë dhe limon e mban larg kapsllëkun. Ajo gjithashtu vepron si një diuretik, pastron traktin urinar dhe e mbron atë nga infeksioni. Këtë e vërtetova dhe mund ta konfirmoj me siguri absolute!

b) Përmirëson tretjen.

Çdo pjesë e kësaj pije ndihmon në procesin e tretjes: limoni ndihmon mëlçinë në prodhimin e biliarit, kështu që është e mundur që të tretet më mirë ushqimi më kompleks, mjalti është antibakterial, mbron nga çdo infeksion i kontraktuar dhe gjithashtu ndihmon prodhimin e mukusit në stomak , duke kontribuar në eliminimin e çdo toksine. Kjo është arsyeja pse ai gjithashtu kontribuon në mbajtjen e një peshë të shëndetshme dhe të ekuilibruar.

c) Dhuron shëndet dhe bukuri.

Limoni ka shumë përfitime për lëkurën, por gjithashtu ndihmon në pastrimin e gjakut duke promovuar prodhimin e qelizave të reja që veprojnë si agjentë “degreasing”. Mjalti i tretur në ujë ka funksionin e rimëkëmbjes, antibakterial dhe kolagjenit duke rritur kështu tonifikimin shkëlqimin dhe bukurinë e lëkurës.

“Unë mund t’ju siguroj se kjo pije është me të vërtetë e jashtëzakonshme dhe përfitimet e saj janë më shumë se pozitive për shëndetin tuaj, unë e rekomandoj shumë atë. Për më tepër lidhur me shijen e saj, nuk është asgjë më e shijshme!”, shprehet ajo.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook