Merrni miell nga gruri dhe elbi i egër, përzijeni me pluhurin e rrënjëve të bimëve, shtojini ujë dhe pastaj piqeni.

Sipas shkencëtarëve, kjo është receta për bukën më të vjetër në botë, që daton më shumë se 14.000 vjet.

Buka e pjekur ishte e sheshtë, jo e fryrë me maja dhe kishte pak shijen e bukës së sotme.

Bukë ka qenë prej kohësh pjesë e dietës sonë kryesore. Por pak dihet për origjinën e bërjes së bukës.

Deri tani, dëshmia më e vjetër e bukës erdhi nga Turqia 9,000 vjet më parë.

Gjetja e fundit, nga një vend arkeologjik në Shkretëtirën e Zezë në Jordani, shtyn përsëri provën e parë për bërjen e bukës për më shumë se 5.000 vjet.

Shkencëtarët zbuluan dy ndërtesa, secila prej të cilave përmbante një oxhak të madh rrethor me gurë, brenda së cilës u gjetën thërrimet e bukës. Analizuar në mikroskop, mostrat e bukës treguan shenja të bluarjes, sitjes dhe përzierjes.

Dr Amaia Arranz-Otaegui i Universitetit të Kopenhagës, e cila zbuloi thërrimet e bukës, tha se kjo ishte gjëja e fundit që ata prisnin të gjenin në vend.

“Buka është një lidhje e fuqishme midis kulturave tona të së kaluarës dhe ushqimit të tanishëm,”-tha ajo. “Kjo na lidh me paraardhësit tanë prehistorikë.”

Buka është bërë në disa faza, duke përfshirëbluarjen e drithërave ose zhardhokëve, përzierjen e miellit me ujë për të bërë brumin dhe pjekjen e brumit në hirin e nxehtë të oxhakut ose në një gurë të nxehtë të sheshtë.

LEXO EDHE:  Ja disa receta të shëndetshme me përmbajtje orizi!

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook