Ballina Kryesore Droga në Itali/ Basha sulmon ashpër Ramën: Kryeministri mbron dhe promovon kokat...

Droga në Itali/ Basha sulmon ashpër Ramën: Kryeministri mbron dhe promovon kokat e krimit, ky është projekti…

Pas kapjes nga policia të 2.3 tonëve drogë në Itali, e cila sipas mediave italiane vinte nga Shqipëria, ka ardhur reagimi i kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha.

Në një status në faqen e tij në “Facebook”, Basha sulmon kreun e Qeverisë duke e akuzuar se Rama mbron kokat e krimit dhe se kjo që po ndodh është zbatimi i projektit PS+drogë+kriminelë+korrupsion.

Reagimi i Bashës
“Ngarkesa prej 2,3 tonë drogë e kapur sot në Itali dëshmon një të vërtetë të hidhur: trumpetat e Edi Ramës për luftë kundër drogës janë vetëm mashtrime me qëllim tulatjen e qytetarëve dhe të komunitetit ndërkombëtar. Ndërkohë ai mbron dhe promovon kokat e krimit të organizuar dhe bashkëpunëtorët e tyre politikë. Ky në fakt është projekti PS+ i shpallur prej tij: PS+drogë+kriminelë+korrupsion.

Kjo faktohet edhe nga promovimi prej tij i Gramoz Rucit të cilit që nga 2005 qeveria amerikane i ka refuzuar hyrjen në SHBA për shkak të përfshirjes në krimin e organizuar dhe trafikun e drogës, dhe Fatmir Xhafës të përfshirë në mbrojtjen e të vëllait të dënuar nga Italia për trafikun ndërkombëtar të kokainës.

Opozita do të bëjë çdo përpjekje për ta vënë atë para përgjegjësisë personale për drogën dhe krimin. Por kjo betejë kërkon edhe përpjekjet e medias, intelektualëve dhe të gjithë qytetarëve. Të gjithë duhet të ngremë zërin dhe të ngrihemi kundër rrezikut të drogës para se të jetë vonë.”

LEXO EDHE:  Basha: Rama po pengon Vettingun, zgjodhi krahun e bandave dhe jo atë të drejtësisë. Të enjten ne...