Ballina Politike Edi Rama publikon emrin e parë: Kë do emëroj ministër të Brendshëm...

Edi Rama publikon emrin e parë: Kë do emëroj ministër të Brendshëm nëse fitoj zgjedhjet

Kryeministri Edi Rama ka zbuluar sot në mbrëmje emrin e parë të qeverisë së ardhshme në rast të fitores së Partiseë Socialiste në zgjedhjet parlamentare të 25 qershorit. Ndërsa ka folur për policinë si institucioni sipas tij më i besuar i shqiptarëve, Rama tha se Fatmir Xhafaj i zëvendësuar nga ministri teknik Dritan Demiraj do të vazhdojë punën e tij si ministër i Brendshëm pas 25 qershorit. Ai i bëri këto deklarata gjatë emisionin “Studio e hapur”.
Do bëni koalicion me LSI-në pas zgjedhjeve nëse do ju duhen votat e saj?
Unë mendoj që këto zgjedhje janë me rëndësi historike sepse themelet që kemi hedhur tani kanë nevojë të konsolidohen.
Policinë e Shtetit ta bëjmë sicc e kam premtuar para 4 vitesh një polici në standardet e BE-së.
Policia që të mos korrë më kanabis…
Është institucioni më i besuar i shqiptarëve sot. Shqiptarët janë më të menccur dhe mjaftueshmërisht instiktiv për të kuptuar ccfarë është politikë dhe çfarë është realitet.
Do të vazhdojë Fatmir Xhafa?
Po patjetër do vazhdojë.
Pra Xhafaj do të jetë ministër pas zgjedhjeve?
Po.