Ballina Kryesore Programi i qeverisë “Rama 2” merr miratimin me 78 vota pro në...

Programi i qeverisë “Rama 2” merr miratimin me 78 vota pro në Kuvend

Pas një seance të vështirë dhe të lodhshme e cila nisi si maratonë dje në orën 09:00 ka marrë miratimin programi i qeverisër “Rama 2” me plot 78 vota pro në Kuvend.

Programi u prezantua dy ditë më parë prej kryeministrit dhe ministrave të tij prej foltores së Kuvendit ku ata dhanë premtimet e tyre për këto 4 vitet që do të vinë dhe ata do të jenë në pushtet si mazhorancë e vetme.

“Përqëndrimi tek Vettingu është mëse normal. Sistemi ynë i drejtësisë shkakton përditë shpresa dhe të drejta të shumë njerëzve të zakonshëm. Ne do shtyjmë fort që dhe populli të shohë prova konkrete të procesit të Vettingut. Një program i madh investimesh do bëhet në këtë mandat në insfrastrukturën rrugore e shkollore, partneriteti me biznesin do hyjë në një fazë të re. Do të luftojmë korrupsionin në administratë, pastrojmë grabitqarët në zyrat e shtetit. E kemi ne në dorë të rrisim sigurinë në vend, të godasim fort çdo të fortë që kërcënon njerëzit e zakonshëm në vend.

Do rrisim nivelin e investimeve, duke ulur borxhin, të kapërcejmë nivelin 5% të rritjes ekonomike, të rrisim rroga e pensione në këtë 4-vjeçar. Do angazhohemi me pushtetin vendor për të mbyllur kapitullin të titujve të pronësisë. Do mbyllim procesin e legalizimeve, duke bërë inventarin e pronave të shtetit, që nga rrugët deri tek të gjitha tokat e lira bujqësore apo turistike, që s’mund  t’i lihen më në dorë grabitqarëve. Turzimin do ta kthejmë në një nga burime më të mëdha ekonomike në këtë 4-vjeçarin. Mos prenotoni ikje jashtë, sezoni turistik do sjellë një erë të re në Shqipëri. Mos u harxhoni kot për të ikur jashtë vitin tjetër,” u shpreh Rama teksa programi i tij i qeverisë nuk mbeti pa u kundërshtuar nga opozita e LSI dhe e PD.