Ballina Aktualitet Takimi me ambasadorin Lu, Basha i përmend dy emra të njohur: Duhet...

Takimi me ambasadorin Lu, Basha i përmend dy emra të njohur: Duhet të përfundojnë përpara Drejtësisë, përndryshe…

Pas takimit 60 minutësh mes ambasadorit të SHBA-së në Tiranë, Donald Lu dhe liderit demokrat, Lulzim Basha, Partia Demokratike ka bërë një njoftim zyrtar.

Sipas njoftimit të Partisë Demokratike, Basha ka kërkuar hapjen e hetimeve për dy emra të njohur të aktualitetit politik në vend.

Bëhet fjalë për ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri dhe kryebashkiakun e Durrësit, Vangjush Dako.

Në njoftim thuhet se Basha ishte i prerë për kërkesat e tij ndaj Ambasadorit Amerikan, Donald Lu.

Njoftimi i plotë i PD-së
Kryetari i opozitës Lulzim Basha i përcolli sot ambasadorit amerikan Donald Lu kundërshtimin e prerë të Partisë Demokratike për zgjedhjen antikushtetuese të një Prokurori të Përgjithshëm të Përkohshëm.

Zoti Basha bëri të qartë se mos krijimi i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, uzurpimi i kompetencave të KLP-së nga parlamenti, zgjedhja e një prokurori të përgjithshëm me shumicë të thjeshtë, zgjedhja e prokurores pa kaluar vetingun, janë puç antikushtetues i cili ka futur në krizë sistemin e drejtësisë, ka shkatërruar procesin politik në vend dhe po prodhon një krizë destablizuese për vendin.

Zoti Basha pohoi se të gjitha këto veprime kanë qenë të paramenduara dhe të planifikuara nga Edi Rama për të zgjedhur një kryeprokuror që kontrollohet plotësisht prej tij, me qëllim shkatërrimin e hetimeve për dosjet kriminale të Saimir Tahirit, Vangjush Dakos dhe politikanëve të tjerë të lidhur direkt me vetë Ramën.
Kryetari Basha theksoi se interesat e shqiptarëve dhe të SHBA shërbehen vetëm duke dënuar kthimin e Shqipërisë në një vend të drogës dhe krimit, duke mos toleruar lidhjet e qeveritarëve me drogën dhe krimin dhe duke kërkuar nxjerrjen para drejtësisë të tyre.

LEXO EDHE:  Mediu ngulmon dhe i kushton një tjetër mesazh Bashës: Opozita po bëhet qesharake duke lënë ministrat teknikë akoma në detyrë

Kryetari i Partisë Demokratike i shprehu ambasadorit amerikan qëndrimin e pandryshueshëm të PD për të bërë të gjitha përpjekjet që vendi t’i rikthehet kushtetueshmërisë dhe politikanët e lidhur me krimin, nga Saimir Tahiri tek Vangjush Dako, të përfundojnë para drejtësisë. Asnjë kompromis dhe asnjë interes pragmatik politik nuk do ta ndryshojë këtë qëndrim.- u shpreh Basha.

Kryetari i opozitës e siguroi ambasadorin Lu se në përputhje me parimet më themelore të demokracisë amerikane, opozita dhe qytetarët shqiptarë do të qëndrojnë me të gjitha mjetet dhe format demokratike në mbrojtje të Kushtetutës dhe demokracisë dhe kundër kapjes së drejtësisë nga Edi Rama, klanet e drogës dhe grupet kriminale që bashkëqeverisin me të.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook