Ballina Kryesore Majko reagon ndaj Metës: Me “bombat” që hedh ke habitur edhe të...

Majko reagon ndaj Metës: Me “bombat” që hedh ke habitur edhe të huajt, je duke fyer Shqipërinë

SHPËRNDAJE

Deputeti i PS-së, Pandeli Majko ka publikuar një mesazh në faqen e tij në Facebook për Presidentin e zgjedhur, Ilir Meta.

Majko shprehet se ndihet i shqetësuar nga deklaratat e fundit të Metës dhe i kërkon që t’ua lërë pasionin e garës politike kolegëve dhe të tregohet ashtu siç i ka hije një politikani të vjetër.

Deputeti i PS-së ka thënë se Meta po fyen Shqipërinë, degradon marrëdhëniet politike dhe po habit edhe të huajt me kërcënimet e tij.

“SHENIM PER PRESIDENTIN…META

Thellësisht i shqetësuar për deklarimet dhe protagonizmin e njëanshëm të presidentit të zgjedhur, Ilir Meta. Akuzat dhe paralajmërimet destabilizuese që ai po hedh këto ditë nuk i shërbejnë Shqipërisë. Ato habisin të huajt, fyejnë vendin dhe degradojnë marrëdhëniet politike.

Si politikan i vjetër, ai duhet tja lërë pasionin e garës politike kolegëve që e zëvendësuan në Partinë e tij. Presidenti i zgjedhur, nuk i takon më pjesës por të tërës.

Akuzat apo paralajmërimet nga podiume partiake janë të papërshtashme në rastin më të mirë. Presidenti i zgjedhur duhet ti lërë mënjanë “bombat” për mosdekretim qeverish dhe armatosjen e popullit…

Si rregull, Presidenti shprehet për ato që ndodhin dhe jo për të kundërtën. Ai nuk është as gjykatës dhe as gjykatë. Qëndrimet e tij nuk janë gjykime emocionale por detyrime kushtetuese.

Kritikat e një presidenti të sapozgjedhur për kryeministrin e vendit të tij nuk lexohen së pari në mediat fqinje. Punët e shqiptarëve zgjidhen në shtëpinë e tyre ku Presidenti i Republikës është një figurë qëndrore. Ai përfaqëson unitetin kombëtar dhe jo marrëdhëniet me fqinjët.

Ajo që nisi si tur falenderimesh nga zoti Meta nuk ka pse kthehet në tur fyerjesh për ata që e zgjodhën. Presidenti i zgjedhur duhet të lërë LSI në fatin e vet politik dhe të përgatitet për “kujdestarinë” e Shqipërisë.

Uroj reflektimin të presidentit të zgjedhur. Gjakftohtësia është cilësi që nuk është e shkruajtur në Kushtetutë. Kjo nuk justifikon të kundërtën”, shkruan Majko.

Comments

comments