Ballina Politike BE paralajmëron autoritetet shqiptare: Zbatoni reformën në drejtësi siç është rënë dakord

BE paralajmëron autoritetet shqiptare: Zbatoni reformën në drejtësi siç është rënë dakord

SHPËRNDAJE

Ndërsa të gjithë janë të fokusuar te zgjedhjet, delegacioni i BE-së në Tiranë iu bën thirrje autoriteteve shqiptare t’i përmbahen plotësisht angazhimit për zbatimin e Reformës në Drejtësi, pasi siç apelohet “kjo është një mundësi nga e cila varet në mënyrë të drejt për drejt antarsimi vendit në BE”.

Reagimi i delegacionit të BE-së, vjen pak ditë pasi unioni i Gjyqtarëve bëri padi në Gjykatën Kushtetuese për rrëzimin e disa neneve të ligjit të vettingut.

Ja deklarata e plotë e delegacionit të BE-së:

Ambasadat e Shteteve Anëtare të BE-së dhe Delegacioni i BE-së në Tiranë u bëjnë thirrje gjithë autoriteteve përkatëse që t’i përmbahen plotësisht angazhimit të tyre për zbatimin e reformës së drejtësisë që u votua njëzëri në parlamentin shqiptar rreth një vit më parë. Rivlerësimi i gjyqtarëve dhe prokurorëve, siç parashikohet në legjislacionin që është rishikuar tanimë nga Komisioni i Venecias dhe Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë, duhet të fillojë. BE-ja kujton se progresi i besueshëm dhe i prekshëm i pesë përparësive kyçe, zbatimi i reformës së drejtësisë dhe në veçanti i ligjit të rivlerësimit janë thelbësore për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë.

 

Comments

comments

SHPËRNDAJE

Policia arreston 14-vjeçarin, plagosi me thikë adoleshentin (FOTO)

Vjen surpriza e Edi Ramës për të gjithë punonjësit e administratës

Reagon ish-ministri i LSI: “Largimi i Llallës, loja me peshq e me sorra mbaroi!”

VIDEO/ Basha deklaron: Edi Rama nuk do të emërojë Prokurorin e Përgjithshëm

Deklarata e Ministrisë së Brendshme: “Arratia e ish-shefave të policisë, ja çfarë ka ndodhur

Deklarata e Bashës: “Këmbanat po bien, Edi Ramës po i vjen fundi”

Mbledhja e Këshillit Bashkiak/ Socialisët duartrokasin për arritjet e Veliajt, përgjigja e demokratëve: “Parti Enver jemi gati kurdoherë”

Rritje pagash në sektorin e Zjarrfikësit. Bashkia e Tiranës propozon projektvendimin

Berisha ironizon urdhër arrestet e katër policëve, “Rama firmos azilin politik të narkodrejtorëve”, ja emrat

Panairi Dimëror në Grand Place, Bruksel. Erion Veliaj i uron rrugë të mbarë përfaquesve shqiptarë

Artikulli paraprakMosdekretimi i qeverisë së re/ PS i tregon muskujt Ilir Metës: Mos na kërcëno si Gruevski se përndryshe…
Artikulli tjetërRama ironizon kreun e demokristianëve: Na është bërë Nard Ndoka si Lionel Messi