Ballina Kryesore Petrit Vasili: Mirë që Rama shkel mbi Komisionin e Venecias, po ambasadorët...

Petrit Vasili: Mirë që Rama shkel mbi Komisionin e Venecias, po ambasadorët ç’hall kanë që e pranojnë?

Përmes një statusi në “Facebook, kryetari i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka vijuar me akuzat ndaj kryeministrit Rama.

Sipas Vasilit, kreu i qeverisë, Edi Rama ka shkelur mbi Komisionin e Venecias që një vit më parë.

Por ajo që e shqetëson më tepër ish-kreun e LSI-së është fakti se pse ambasadorët i pranojnë këto shkelje, sa i përket zgjedhjes së Prokurorit të Përgjithshëm.

Postimi i plotë
Kryeministri shkel mbi Komisionin e Venecias, po ambasadorët ç’hall kanë që e pranojnë?

Kryeministri qe 1 vit me pare ne cdo 5 fjale thoshte 6 here komisionin e Venecias e hedh poshte dhe e shkel gjithçka.
Komisionin e Venecias e thoshin pafundesisht edhe ambasadoret.
Komisionin Venecias e thoshte edhe Euralius.
Sot kryeministri i droges e shkel komisionin e Venecias diten per diell qe te rrembeje prokurorin dhe te mbuloje inkriminimin.
Pse e pranojne ambasadoret,po Euraliusi? Mire kryeministri po keta te fundit ç’hall kane?
Per tua freskuar memorjen ketyre te fundit ja ç”thoshte Komisioni Venecias per prokurorin e pergjithshem:

“Është e dëshirueshme që këto emërime të rëndësishme të kenë një shkallë të gjerë konsensusi dhe pa kompromentuar cilësitë e kandidatit të suksesshëm”.
“Përfshirja e KLP-së në procesin e emërimit përbën një garanci për përjashtimin e emërimeve tërësisht politike të Prokurorit të Përgjithshëm”

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në FacebookGjykata e Apelit Durrës lë në fuqi vendimin e mëparshëm, Dashamir Xhika mbetet në burg

“Hapja e portave drejt ferrit”, artikulli i ‘The Economist’ për ndryshimin e kufijve në Ballkan

FOTO/ Fejohet këngëtari i njohur shqiptar, publikon pamjet e shkëmbimit të unazave

DOSSIER/ “Të lidhur me tela me gjemba”, si u pushkatuan barbarisht nga komunistët 22 intelektualët shqiptarë

VIDEO/ Aksidenti fatal në Shkodër, 1 minutë heshtje në takimin Vllaznia-Teuta

Bulqizë/ Mbulohet nga dëbora, furgoni me 9 pasagjerë bllokohet 2 orë në rrugë

Vlorë/ Rikthehen atentatet me eksploziv, një tjetër shpërthim biznesi në mesnatë

Rrëfimi tronditës i 18-vjeçares shqiptare: Prindërit më mbajnë të burgosur në shtëpi, duan të më…

VIDEO/ Plagosja e dyfishtë në Tiranë, publikohen pamjet e sherrit mes dy grupeve

“Deklaratat për presidentin e përbashkët Shqipëri-Kosovë”, reagon Vasili: Vendi digjet, Rama…

Artikulli paraprakTakim i paparalajmëruar mes ambasadorit Donald Lu dhe Presidentit Meta
Artikulli tjetërGazetari investigativ plas “bombën” e rradhës: Ja kush mund ta fundosë Saimir Tahirin