Ballina Politike Zv/kryeministrja thotë fjalët e saj të para në Kuvend: Jam rishtare këtu...

Zv/kryeministrja thotë fjalët e saj të para në Kuvend: Jam rishtare këtu por s’jam naive

SHPËRNDAJE

Në foltoren e Kuvendit është ngritur për të folur edhe vetë zëvendëskryeministrja Senida Mesi e cila ka folur për herë të parë në sallë pasi mori mandatin 4 vjeçar të qeverisë “Rama 2” ku u vendos në pozitën që ka.

Ajo si fillim ka falenderuar kryeministrin Rama që këtë herë i ka besuar dy shkodranëve detyrat më të rëndësishme tek kabineti i ri qeveritar bashkë me Ditmir Bushatin. Mesi ka theksuar se përveç kolegëve të saj nga partia Socialiste ka marrë urime edhe nga kolegët demokratë mbi detyrën e re që mori.

“Jam rishtare në këtë sallë, por nuk besoj se jam naive që këtu mos të kenë Shqipërinë si busull orientuese. Kryeministri Rama dhe kabineti qeveritar, i ka besuar dy të zgjedhjeve dy shkodranë. Për Shkodrën dhe Shqipërinë, që i besuan Partisë Socialiste dhe Ramës, reformat. Zotimi ynë madhor, është që të çojmë para reformat. Reformimi i sistemit rrënjësor dhe është pranuar me sukses në mënyrë që ky mandat të sjellë lehtësim të ndjeshëm për qytetarët. Eliminimi apo reduktimi i lejeve, licencave, dokumenteve do të mundësojnë lehtësim të madh për qytetarët. Do ul ndjeshëm nivelin e korrupsionit dhe do rrisë transparencën. Administrata si një aset i vyer, vlerat e të cilit do të rritet në sytë e publikut. Kemi një pjesë dhe jo të vogël të asaj administrate të shëndetshëm që meriton vlerësim nga qeveria.

Qeveria do të vazhdojë me një bosht të koalicionit të madh me qytetarët. Edhe demokratët më kanë uruar dhe mbështetur në detyrën e re. Kemi i nevojë për shembull në Rajon. Ndaj ke le të fillojmë punën. Çfarë shembulli duhet t’i japim fëmijëve tanë? Askush nuk ia ka për borxh askujt në këtë sallë vijimin e shfaqjeve të rëndomta në këtë sallë. Ne duhet të përplasemi për vizione, dhe mos t’i lodhim shqiptarët që të përplasemi për interesa. Urime të gjithëve. Për Shqipërinë dhe njerëzit e saj të zakonshëm.”, u shpreh zëvendëskryeministrja Mesi.

Comments

comments

SHPËRNDAJE

Tragjedia në Durrës/ Reagimi i parë zyrtar lidhur me ngjarjen: Nga se u shkaktua zjarri

FOTO/ Dikur luante kundër Ronaldos e Kakasë, sot berber në Elbasan. Historia e futbollistit shqiptar

E RËNDË/ Tragjedi në familjen durrsake, zjarri iu merr jetën trinjakëve të mitur

Bes Kallaku e ‘turpëroi’ duke i kujtuar zarfin, Ermal Mamaqi tregon se sa lekë hodhi në dasmë (Foto)

A do të luhet Superkupa e Europës në Tiranë? UEFA merr vendimin

Ndalimi i simboleve të komunizmit/ Lulzim Basha fiton mbështetje të rëndësishme. Takoi sot…

Përplasja me policinë në Elbasan, biznesmeni Çela: Kam një mesazh për Berishën dhe Bashën!

“Vazhdoj ta dua Fildezin”, ish-bashkëshorti që vrau gjyqtaren bën një kërkesë që nuk pritej

Dëshmia tronditëse: Shefi i Krimeve në Durrës mori 30 mijë euro për vrasjen e djalit tim

EMRAT/ Lista e drejtorëve kryesorë të LSI në qarqe që pritet të shkarkohen

Artikulli paraprakFlorida vuan pasojat e përmbytjeve, hajdutët përfitojnë nga rasti dhe vjedhin çfarë të mundin (Video)
Artikulli tjetërJa kush është një prej “piratëve” shqiptar i cili u arrestua sot në Gjermani, aktiviteti i tij nxirrte miliona