Policia italiane ka vënë në pranga një prift pedofil, pasi u kap në makinë me një vajzë 10-vjeçare.

70-vjeçari Don Paolo Glaentzer, ka pranuar aktin skandaloz dhe për këtë ai u pezullua nga puna e tij si peshkop.

Për vajzën e cila prej kohësh është ndjekur nga shërbime sociale, është organizuar mbështetje psikologjike.

Don Glaentzer, pastor i një kishe të dioqezës së Firences, në kufi me provincën e Prato, por që nuk i përkasin klerit fiorentin, u arrestua nga policët me akuzë, dhunë seksuale e rënduar.

Duke pasur parasysh moshën e madh të priftit, Prokurori Publik i Pratit ka urdhëruar arrest shtëpiak.

Prifit u gjet i zhveshur në makinë me fëmijën
Ishte ora rreth 22:00 e mbrëmjes së të hënës. Prifti kishte ndaluar në parkingun e një supermarketi në rrugën në mes të famullisë dhe në shtëpisë së vajzës, të famullisë e tij. Një banor i zonës ka vënë re dy me makinë në një zonë të errët.

Së bashku me babanë e vajzës, iu afruan makinës dhe, pasi panë vajzën me pantallona të ulura poshtë, hapën derën dhe e nxorën vajzën jashtë, gjithashtu duke njoftuar fqinjët.

Menjëherë një grup i vogël i banorëve të zonës është mbledhur në parking. Ka pasur rritje të tensionit dhe ofendime, prifti u bllokua dhe vetëm ndërhyrja e një patrulle karabinierësh e pengoi atë nga sulmoni i të pranishmëve.

Kjo nuk ishte hera e parë që ai merrte me vete fëmijën. Prifti u çua në stacionin e policisë dhe ai pohoi se kjo nuk ishte hera e parë që diçka e tillë kishte ndodhur, por ai tha se edhe për të kuptuar marrëdhënien e tij me si një marrëdhënie emocionale.

Episodet, më shumë se një, kishin ndodhur gjithmonë në makinën e tij, gjatë udhëtimit midis famullisë dhe shtëpisë së vajzës.

Të miturës i është ofruar përkrahje psikologjike, ndërsa karabinierët e Signa po kryejnë gjithashtu hetime për të përcaktuar nëse ka viktima të tjera të priftit i cili duhej të largohej nga famullia në shtator.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook