Ka folur nga protesta që po zhvillohet para kryeministrisë, kreu i PD Lulzim Basha i cili tha se protestuesit u provokuan nga policia pasi ato nuk erdhën për akte dhune.

Gjithashtu kryedemokrati u shpreh se është në dorë të qytetarëve se sa do zgjasë protesta.

“Protesta është thirrur me një qëllim. Qeveri tranzitore dhe zgjedhje të parakohshme. Kjo është protesta më e madhe në 30 vite. Asnjë protestues nuk edhi për të bërë akte dhune. Ata u nxiten dhe u provokuan nga policia. U kërkoj qytetarëve të qëndrojnë të bashkuar për të drejtat e tyre. Sa do vijojë protesta atë e dinë qytetarët”- tha Basha.