Zëvendësimi i disa Ministrave me disa të tjerë nga Rama ka sjellë reagimin e shumë politikanëve, gazetarëve dhe opinionit publik gjithashtu.  

Përmes një postimi në Facebook ka reaguar dhe deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim Petrit Vasili e ka cilësuar këtë veprim të Ramës si rënie të qeverisë së këtij të fundit, teksa ka shtuar se tashmë mbetet vetë kryeministri për t’u larguar nga ajo qeveri. 

“Qeveria ra!!
Tani mbetet vetem kryeministri,por durim,per fare pak do te iki edhe ai !!!” -shkroi Vasili në Facebook.