Shteti Islmik ISIS, ka bërë thirrje për sulme të reja në një video mesazh të publikuar së fundmi.

Duke marrë shkas nga sulmi terrorist që ndodhi në Manchester, ku humbën jetën 22 persona dhe u plagosën mbi 60 të tjerë ata kanë postuar një video ku duket se nuk ndalen. Teksa thurin homazhe për terroristin 22 vjeçar që kreu sulmin, ata kërkojnë nga të gjithë mbështetësit e tyre që me rastin e muajit të shënjtë të Ramazanit, të sulmojnë perëndimin nëse nuk shkelin dot në Siri dhe të perhapin fenë e tyre të muslimanëve të pastër duke vrarë të pa-fetë dhe përhapur terror në mes tyre.

Vitin e shkuar gjatë Ramazanit, shteti islamik ka shkaktuar 400 të vdekur dhe 700 të plagosur.