Në recetën e ditës së sotme sugjerojmë përbërës të thjeshtë, me qëllim gatim të shpejtë dhe të shijshëm për një drekë familjare.

Përbërësit:

500 ml ajkë për gatim
500 ml qumësht
3 thelpinj hudhre
8 patate.

Përgatitja:

Ndezim furrën në 190 C. Hedhim ajkën, qumështin dhe hudhrën në një tenxhere të madhe dhe lëmë të ziejë. Prejmë patatet shumë hollë, rreth 3-4 mm, dhe shtojmë në masën e kremit, së bashku me pak kripë dhe piper. Ziejmë për 3 minuta. Përziejmë ngadalë që të ndajmë copëzat e patates nga njëra-tjetra

Heqim patatet me një lugë me vrima dhe vendosim në një enë për pjekje. Shtojmë kremin mbi duke hequr copat e hudhrën, vetëm aq sa të mbulohen patatet dhe të ketë pak lëng mbi. Pjekim për 30 minuta deri sa patatet të zbuten dhe të marrin ngjyrë

Ju bëftë mirë!