Përbërësit për 2 persona

  1. • 250g ananas i freskët, i prerë në kubikë të vegjël
  2. • 10 karkaleca të freskët e të qëruar
  3. • vaj ulliri
  4. • fara susami
  5. • lëngu i një gjysme limoni
  6. • oriz i bardhë i zier, dhe në fund i përgatitur me kripë e vaj ulliri për ta shoqëruar

Përgatitja

1.Në një tas marinojmë karkalecat me 1 lugë vaj ulliri dhe lëng limoni, për 10- 15 minuta. 2.Më pas i skuqim në tigan bashkë me 2-3 lugë nga lëngu i tyre i marinimit. Pasi të skuqen, i heqim, i spërkatim me pak kripë dhe i lëmë të gatuhen për 2-3 minuta duke i përzier vazhdimisht. Shtojmë tani karkalecat e skuqur, i spërkatim me fara susami dhe i shërbejmë menjëherë, së bashku me orizin e bardhë.