Përbërësit për 4 persona

 1. 500g patate
 2. 300g brokoli
 3. 250g proshutë
 4. 100 g djathë Philadelphia
 5. 6 lugë vaj ulliri
 6. 4 lugë pate ullinjsh
 7. kokrra ullinj pa bërthamë për dekorim

Përgatitja

 1. Ziejmë me avull (mundësisht) ose në tenxhere me ujë, brokoli dhe patatet veç e veç.
 2. Grijmë me grirësin e frutave ose në mikser proshutën, shtojmë djathin dhe e përziejmë mirë sa të bëhet krem homogjen
 3. Me pirun shtypim mirë patatet sa të bëhen si pure. I rregullojmë për kripë e piper dhe i përziejmë me 2 lugë vaj ulliri.
 4. Brokolit i grijmë me grirësin e frutave bashkë me 2 lugë vaj ulliri, kripë e piper. Në format e vogla hedhim pak nga patatet dhe e nivelojmë mirë, shtojmë pak brokoli, I nivelojmë dhe këto e së fundmi krijojmë një shtresë me proshutën e grirë.
 5. I lëmë në frigorifer për 3 orë. Në momentin që do t’i shërbejmë, i zbukurojmë patatet me ullinj të prerë në feta.