Përbërësit:

  • 2 gota miell
  • 2 banane
  • 1 gote ujë i vakët
  • ½ lugë sheqer
  • 1 lk sodë buke
  • ½ lk limontoz
  • 1 lk kripë

Përgatitja:

1. Trazojmë të gjithë përbërësit e petullave dhe e lemë brumin të pushojë për minimalisht 30 minuta.

2. Më pas realizojmë petulla rrumbullake dhe i skuqim në vaj të nxehtë.

3. I vendosim më pas në një letër kuzhine për të përthithur yndyrën dhe i shërbejmë sipas dëshirës duke i spërkatur me pak mjaltë, kanellë ose sheqer pluhur.