Përbërësit:

 

 • 800 gr mish pule
 • 3 speca me ngjyrë
 • 2 kokrra qepë
 • 4 thelpinj hudhër
 • 2 gjethe dafine
 • 400 gr domate në kuti Star
 • 1 lç piper i kuq
 • 3 patate mesatare
 • 300 ml koncentrat pule Gallina Blanca
 • 4 lgj vaj ulliri 
 • Kripë, piper i zi

Përberësit:

Fillimisht lajmë dhe thajmë pulën dhe më pas e presim në copa.

Ngrohim vajin e ullirit dhe skuqim copat e pulës derisa mishi të zbardhet, e largojmë nga tigani dhe e lemë mënjëanë.

Në po atë yndyrë shtojmë qepën, pak kripë dhe e kaurdisim sa të zbutet. Më pas shtojmë hudhrat të grira imët, specat të prera në kubikë me brinjë 1 cm. I kaurdisim për 2-3 minuta dhe më pas shtojmë patatet të prera në kubikë rreth 1.5 cm.

Shtojmë domatet e grira të kutisë, salcën e specit, gjethet e dafinës, copat e mishit, lëngun e pulës, kripë dhe piper të zi.

E mbulojmë me kapak dhe e lemë gatimin të zieje në temperaturë mesatare për 30 minuta.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook