Ballina Receta Bëni këtë pije dhe do të jeni gati për temperaturat nën minus!

Bëni këtë pije dhe do të jeni gati për temperaturat nën minus!

Asgjë nuk do të ju ngrohë më së miri se një pijë e ngrohtë, por ekzistojnë edhe disa gjëra ushqyese që e stabilizon temperaturën trupore.

Çaji i xhenxhefilit është pija ideale e cila ua mundëson kthimin e temperaturës trupore

Përbërësit:

Një rrënjë e xhenxhefilit

Një litër ujë

Mjaltë dhe limon sipas dëshirës

Mënyra e përgatitjes:

Në një enë vendoseni ujin

Rrënjën e xhenxhefilit prijeni në feta

Kur uji të ketë vluar shtoni fetat e xhenxhefilit dhe lërini të zihen për 15 minuta.

Pasi të zihen, lëreni të pushon për 15 minuta tjera.

Çaji është më i dobishëm nëse pihet pa i shtuar mjaltë dhe limon.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook