Ballina Receta Fileto pule me krem limoni

Fileto pule me krem limoni

Nqs jemi mërzitur duke gatuar filetot e pulës vetëm në një mënyrë, kjo recetë do t’iu pëlqejë shumë.

Përbërësit për 2 persona:

– 4 fileto pule (të marra nga gjoksi i pulës)
– 1 limon
– Miell aq sa duhet
– Kripë e piper sipas dëshirës

Përgatitja:

Per këtë recetë zgjidhni fileto që janë paksa të hollë.
Se pari duhet të bëni gati të gjithë përbërësit. Në fillim shtrydhni limoni. Me pas kaloni filetot e pulës në miell dhe shkundin që të bjerë mielli i tepërt.

Skuqini në një tigan ku keni nxehur vaj ulliri dhe pak gjalpë. Kthejini filetot e pulës nga ana tjetër dhe pasi të jenë pjekur hiqini dhe vendosini në një pjatë.
Me pas shtoni edhe pak miell (gjys luge) në tiganin ku keni skuqur filetot e pulës dhe trazojeni përnjëherë me luge druri pa e lënë miellin të marrë ngjyrë.

Hidhni direkt lëngun e limonit dhe perziejeni që të mos bëhet mielli me toptha të vegjël. Shtoni edhe 3/4 e gotës me ujë dhe lëreni te trashet pak duke e përzier gjithmonë. Hidhini kripë dhe piper sipas dëshirës.

Me pas fusni edhe filetot e pulës që skuqen më parë dhe lëreni te marrin shijen e kremit të limonit që përgatitem. Kthejini filetot nga ana tjetër duke i pjekur për pak minuta të tjera dhe hiqeni tiganin nga zjarri.

Servireni këtë pjatë të ngrohtë.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook
Kryemadhi: Më 27 janar harrojini flamurët politik, të protestojmë për Shqipërinë, do të jetë mëkat për këdo që…

Aksident në aksin Kavajë-Tiranë, makina përplas çiklisitin 67-vjeçar

Berisha përkujton Rugovën: Sot shqiptarët përkujtojnë 12 vjetorin e vdekjes së Presidentit legjendar të Kosovës

Me shpejtësi skëterrë në autostradë, mjeti përfundon në kanal (Detaje)

“Po nuk të pata unë, s’të ka askush”, ja mesazhi i fortë për vrasjen e Arielës

VIDEO+16/ Pamje të rënda nga ngjarja që tronditi mbarë opinionin, publikohen filmimet e vrasjes në Tiranë

Kush është infermieri 23-vjeçar nga Fieri që i mori jetën Arielës (Foto)

Denoncimi/ Çifti i avokatëve po zhvasin shqiptarët

Basha ngushëllime Jonuz Musliut: Humbje e madhe e një luftëtari të palodhur

Detaje/ Kush janë dy të rinjtë të qëlluar gjatë mesditës së sotme në Tiranë (Emrat)

Artikulli paraprak+18/ Gazetarja sportive që po “çmend” dynjanë, format e saj bombastike të lënë pa fjalë (Foto)
Artikulli tjetër“Kam 6 muaj pa bërë seks”, cërriksi habit me kërkesën e tij