Ballina Receta Gatuani pjatën ideale për këto ditë te ftohta, tavë tradicionale me mish...

Gatuani pjatën ideale për këto ditë te ftohta, tavë tradicionale me mish qengji dhe patate

Tavë tradicionale me mish qengji dhe patate.

Kjo është receta tradicionale e tavës me patate dhe mish dhe ju e dini që tradicionalja mbetet më e mira.

Përbërësit për 4 persona:

1 kg patate,

4-5 thela mish qengji,

1 kokërr qepë,1 lugë gjellë salcë domate,

Rigon,

Piper të zi,

Kripë. 
Përgatitja:

 Mbasi e kemi grirë qepën në mikser (ose me dorë) e kaurdisim pak me mishin ku hedhim salcën dhe i trazojmë të gjitha bashkë. Me pas i hedhim ujin ku e lemë sa të filloj të ziejë dhe i hedhim erëzat.I presim patatet në kubikë dhe i vendosim në tavë duke i hedhur salcën e përgatitur.

E fusim tavën në furrë në temperaturën 180 gradë dhe e lemë deri sa të piqen patatet bashkë me mishin.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook“Gjyqi shndërrohet në ring”, dy shqiptarët ‘rebelohen’ ndaj trupit gjykues

Gruas shkodrane i ikën “tepeleku i kokës”, i prish ballkonin komshiut për të futur…

FOTO/ Humb kontrollin e automjetit, plagoset rëndë 20-vjeçarja shqiptare, nënë e tre fëmijëve

Kryemadhi vijon me sulmet: Rama po u bën shqiptarëve, atë që nuk ua bënë otomanët për 500 vite

Sinoptikanët japin alarmin: Në fundjavë rikthehet rreziku i përmbytjeve, ja zonat që mund të preken

FOTO/ Kishin fshehur drogën në qeset e plehrave, si u shkatërrua banda shqiptare në Itali (Emrat)

Paralajmërimi i fortë i Ngjelës: Politikanët e korruptuar janë të tmerruar, shumë shpejt do vulosin fundin e tyre

Publikohen fotot e projektit, ja si do të duket Aeroporti i Vlorës

Berisha shpërthen ndaj Ramës: Skënderbuçi i Spiropalit nuk vendosi një tufë lule tek përmendorja e Skënderbeut

Rrëzohet nga dritarja e shkollës, adoleshentja dërgohet me urgjencë në spital

Artikulli paraprakMaska me hudhër për fytyrë me akne. Më e mira që keni provuar ndonjëherë!
Artikulli tjetërFOTO/ Pemët e Vitit të Ri, cili kryeqytet i botës e ka ideuar më bukur këtë vit