Ballina Receta Gjellë me mish pule dhe qumësht

Gjellë me mish pule dhe qumësht

 

Mishi i pulës mund të gatuhet në shumë mënyra. Sot po iu sjellim recetën e plotë sesi të gatuani gjellë me mish pule dhe qumësht.

Përbërësit:
-500 gr mish pule,
-2 karota,
-1 spec jeshil,
-1 qepë,
-1 lugë gjalpë,
-1 gotë qumësht,
-2 gota ujë,
-1 kubë galina për supë,
-3 lugë vaj,
-piper te zi,
-kripë.

Përgatitja:

Në fillim grini qepën dhe skuqeni në një tenxhere ku keni hedhur gjalpin, shtoni karotat e grira dhe specat.
Pasi janë skuqur shtoni ujin dhe kur uji të ketë nisur të ziejë shtoni mishin e pulës të prerë në kubikë.
Përzierjen lëreni të ziejë derisa mishi i pulës të jetë zierë, shtoni vajin dhe galinën e thërrmuar.
Kur lëngu të jetë trashur hiqeni dhe shtoni qumështin. Tenxheren vendoseni sërish të ziejë për 15 minuta, kripën dhe piperin shtojeni sipas dëshirës.
Supa është gati! Ju bëftë mirë!

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook“Gjyqi shndërrohet në ring”, dy shqiptarët ‘rebelohen’ ndaj trupit gjykues

Gruas shkodrane i ikën “tepeleku i kokës”, i prish ballkonin komshiut për të futur…

FOTO/ Humb kontrollin e automjetit, plagoset rëndë 20-vjeçarja shqiptare, nënë e tre fëmijëve

Kryemadhi vijon me sulmet: Rama po u bën shqiptarëve, atë që nuk ua bënë otomanët për 500 vite

Sinoptikanët japin alarmin: Në fundjavë rikthehet rreziku i përmbytjeve, ja zonat që mund të preken

FOTO/ Kishin fshehur drogën në qeset e plehrave, si u shkatërrua banda shqiptare në Itali (Emrat)

Paralajmërimi i fortë i Ngjelës: Politikanët e korruptuar janë të tmerruar, shumë shpejt do vulosin fundin e tyre

Publikohen fotot e projektit, ja si do të duket Aeroporti i Vlorës

Berisha shpërthen ndaj Ramës: Skënderbuçi i Spiropalit nuk vendosi një tufë lule tek përmendorja e Skënderbeut

Rrëzohet nga dritarja e shkollës, adoleshentja dërgohet me urgjencë në spital

Artikulli paraprakDrejtoria e Përgjithshme e Tatimeve jep njoftimin e rëndësishëm: Jepet e drejta të paguani me këste detyrimet e papaguara
Artikulli tjetërPresidenti Ilir Meta viziton Kishën e Shën Mhillit në Pustec