Ballina Receta Hasude me Arra.. A dini ta gatuani këtë ëmbëlsirë tradicionale ashtu siç...

Hasude me Arra.. A dini ta gatuani këtë ëmbëlsirë tradicionale ashtu siç duhet?

Për gatimin perfekt të Hasudes me Arrra ndiqni hapat e kësaj recete dhe do të mrekulloheni me shijen.

 

Përbërësit:

– 300 gramë niseshte

– 300 gramë sheqer

– 500 mililitra ujë

– 100 gramë gjalpë

– Arra ose fruta të thata

Përgatitja:

1. Hedhim sheqerin në një tenxhere dhe e trazojmë atë derisa të karamelizohet.

2. Më pas e shuajmë shumë pak me ujë dhe i hedhim gjalpin.

Ndërkohë, shkrijmë niseshten me ujë, dhe e bashkojmë me masën që krijuam pak më parë në zjarr.

4. I trazojmë të gjithë përbërësit derisa të krijohet lidhja mes tyre.

5. Sipas dëshirës i hedhim arra, ose fruta të tjera të thata.

Gatim të mbarë dhe ju bëftë mirë!

 

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook