Ballina Receta Hasude me Arra.. A dini ta gatuani këtë ëmbëlsirë tradicionale ashtu siç...

Hasude me Arra.. A dini ta gatuani këtë ëmbëlsirë tradicionale ashtu siç duhet?

Për gatimin perfekt të Hasudes me Arrra ndiqni hapat e kësaj recete dhe do të mrekulloheni me shijen.

 

Përbërësit:

– 300 gramë niseshte

– 300 gramë sheqer

– 500 mililitra ujë

– 100 gramë gjalpë

– Arra ose fruta të thata

Përgatitja:

1. Hedhim sheqerin në një tenxhere dhe e trazojmë atë derisa të karamelizohet.

2. Më pas e shuajmë shumë pak me ujë dhe i hedhim gjalpin.

Ndërkohë, shkrijmë niseshten me ujë, dhe e bashkojmë me masën që krijuam pak më parë në zjarr.

4. I trazojmë të gjithë përbërësit derisa të krijohet lidhja mes tyre.

5. Sipas dëshirës i hedhim arra, ose fruta të tjera të thata.

Gatim të mbarë dhe ju bëftë mirë!

 

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook“Gjyqi shndërrohet në ring”, dy shqiptarët ‘rebelohen’ ndaj trupit gjykues

Gruas shkodrane i ikën “tepeleku i kokës”, i prish ballkonin komshiut për të futur…

FOTO/ Humb kontrollin e automjetit, plagoset rëndë 20-vjeçarja shqiptare, nënë e tre fëmijëve

Kryemadhi vijon me sulmet: Rama po u bën shqiptarëve, atë që nuk ua bënë otomanët për 500 vite

Sinoptikanët japin alarmin: Në fundjavë rikthehet rreziku i përmbytjeve, ja zonat që mund të preken

FOTO/ Kishin fshehur drogën në qeset e plehrave, si u shkatërrua banda shqiptare në Itali (Emrat)

Paralajmërimi i fortë i Ngjelës: Politikanët e korruptuar janë të tmerruar, shumë shpejt do vulosin fundin e tyre

Publikohen fotot e projektit, ja si do të duket Aeroporti i Vlorës

Berisha shpërthen ndaj Ramës: Skënderbuçi i Spiropalit nuk vendosi një tufë lule tek përmendorja e Skënderbeut

Rrëzohet nga dritarja e shkollës, adoleshentja dërgohet me urgjencë në spital

Artikulli paraprakJanari 2018 i revistës Vogue Germany, Gigi Hadid e gjitha me “Versace” (FOTO)
Artikulli tjetërMakina bie në lumin Mat, në aksin Burrel – Bulqizë