Ballina Receta Kek me arra dhe mjaltë

Kek me arra dhe mjaltë

Përbërësit:

– 400 g mjaltë
– 250 g ujë
– 170 g arra të shtypura
– 2-3 kokrra karafil
– 250 g miell
-15 g kanellë
– 16 g pluhur pjekës për ëmbëlsira

Përgatitja:

1. Në një enë shtojmë mjaltin dhe ujin dhe i trazojmë me një lugë druri, me qëllim që të tretet mjalti.
2. Shtojmë arrat e shtypura, kanellën, karafilin, pluhurin pjekës për ëmbëlsira dhe miellin.
3. I përziejmë mirë e mirë derisa të bëhet brumë dhe e hedhim në një tavë të lyer me gjalpë ose me pak miell.
4. E futim në furrë dhe e pjekim me 180°C për 30 Minuta.
Në vend të ujit nëse dëshironi mund të përdorni edhe lëngun e portokallit.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook
Deputetja zbulon prapaskenat, ja si po abuzon kryeministri me të sëmurët me kancer

Ndjekje si në filma, shqiptari me Audi-n e dyshimtë i bën “zbor” policisë. E shkuara e errët e fundos…

FOTO/ Aksident i rëndë në Kavajë, makina përplas dy vëllezërit këmbësorë, një prej tyre vdes në vend, tjetri…

Deklaratë drejtuar ndërkombëtarëve? Kryemadhi: Jabaxhinjtë nuk na i zgjidhin dot punët tona

FOTO/ Mot i keq në mbarë vendin, policia bën apel për kujdes

Pas dorëheqjes së Ben Blushit, ndodh një tjetër zhvillim drastik në LIBRA, përjashtohet nga partia…

Rama: Kush do të kapet me lidhje të paligjshme të ujit pas 1 shkurtit do të…

Një veto albanofobe, për çfarë e ka fjalën Berisha?

“Nga kamarier, aksidentalisht në zyrën e Berishës”, deputeti demokrat zbulon se si arriti të hyjë në politikë

Ngjela i kujton politikanëve porosinë e Jezu Krishtit: Hytë nga porta e madhe, tani prisni…

Artikulli paraprakProtesta e 27 Janarit/ Deputeti i LSI: Opozita do sjellë jo vetëm revoltën e qytetarëve, por edhe
Artikulli tjetërNjeriu më i pasur i të gjitha kohërave? Këtë emër nuk e kishit dëgjuar kurrë më parë