Ballina Receta Lëng me mandarina

Lëng me mandarina

SHPËRNDAJE

Bëni një lëng përplot vitamin C nga lëngu i frutit më të popullarizuar dimëror.

 

Përbërësit

– 2 kg mandarina
– 4 l ujë
– 800-1000 gr sheqer
– 2 lugë gjellë thartirë limoni

Përgatitja

1. Mandarinat pastrojini mirë më ujë. Pastaj për një kohë vendosini në një përzierje prej uji e uthulle ose sode bikarbonë, në mënyrë që të pastrohen nga të gjitha papastërtitë e mundshme e të dëmshme.

2. Pastaj, mandarinat e pastruara mirë, copëtojini në copa të vogla (bashkë me lëvore) dhe bluajini në blender.

3. Mandarinat e bluara vendosini në një tenxhere të thellë, shtoni ujin dhe ziejini derisa të marrin valë. Pas kësaj shtoni sheqerin dhe thartirën e limonit. Lëngun ziejeni edhe 10 minuta të tjerë.

4. Lëngun e zier pastaj zbrazeni në shishet e sterilizuara- të lara e të ngrohura në furrë.

5. Lëngu lihet të ftohet në temperaturë dhome e më pas ruhet në një vend të errët e të ftohtë.

 
Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në FacebookSHPËRNDAJE

Aksident i rëndë në Elbasan, humb jetën 65-vjeçari, policia arreston shoferin (Emri)

Denoncimi: “Eskobari” i Ballkanit emëronte punonjësit e tij në polici

Numri i fundit që ndodhet në vitin tuaj të lindjes tregon shumë për ju: 100% më saktë!

Çmendet moti, ja çfarë na pret javën që vjen

Shenjat e horoskopit që kurrë nuk duhet të dashurohen me njëra-tjetrën, përfundojnë gjithnjë në divorc

Protesta e PD/ Flet deputeti: Shqipëria nuk është më me lugatë por me Balil dhe Habil, nuk do të lejojmë që…

Pse janë trembur sot kaq shumë hordhitë korruptive të Shqipërisë?

EMRI/ Nuk i’u bind urdhërave të policisë, ja si e pëson shkodrani që po transportonte drogë (Video)

VIDEO/ Denoncimi i Berishës: Nuk është Kandahar, por Tirana!

Buxheti i Tiranës 2018: Sa do paguani për taksën e pronës (dyfish), parkimin, hapësirën, rekord nga ndërtimet…

Artikulli paraprakSeksbomba Lindsey Pelas! Të lë pa frymë me gjoksin dhe të pasmet e saj seksi (FOTO)
Artikulli tjetërMarrëveshje për kufirin mes Britanisë së Madhe, Bashkimit Europian dhe Irlandës