Ballina Receta Perime mikse në tigan

Perime mikse në tigan

Në vetëm pak minuta, do të provoni një pjatë të jashtëzakonshme me perime të përziera.

Që të merrni maksimumin e shijes nga disa perime, provoni t’i gatuani kështu.

Përbërësit:
  • 350 gr qepë (të vogla-të mesme)
  • 200 gr karotë (të vogla)
  • karçof
  • kungull (të vegjël)
  • vaj ulliri (ekstra i virgjër)
  • kripë
Përgatitja:
1. Për të realizuar këtë recetë me perime mikse, gatuani qepët dhe karotat në mikrovalë në fuqi maksimale për 4 minuta (si alternativë, gatuajini në ujë që zien, por duhet t’i kulloni mirë).
 
2.  Ngrohni 2 lugë vaj në një tigan dhe hidhni karçofët, të pastruar dhe të prerë, kungujt e prerë në kube, karotat dhe qepët.
 
3. Hidhuni kripë dhe vërini të gatuhen (rreth 10 minuta) duke i përzier herë pas here.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook




Gjykata e Apelit Durrës lë në fuqi vendimin e mëparshëm, Dashamir Xhika mbetet në burg

“Hapja e portave drejt ferrit”, artikulli i ‘The Economist’ për ndryshimin e kufijve në Ballkan

FOTO/ Fejohet këngëtari i njohur shqiptar, publikon pamjet e shkëmbimit të unazave

DOSSIER/ “Të lidhur me tela me gjemba”, si u pushkatuan barbarisht nga komunistët 22 intelektualët shqiptarë

VIDEO/ Aksidenti fatal në Shkodër, 1 minutë heshtje në takimin Vllaznia-Teuta

Bulqizë/ Mbulohet nga dëbora, furgoni me 9 pasagjerë bllokohet 2 orë në rrugë

Vlorë/ Rikthehen atentatet me eksploziv, një tjetër shpërthim biznesi në mesnatë

Rrëfimi tronditës i 18-vjeçares shqiptare: Prindërit më mbajnë të burgosur në shtëpi, duan të më…

VIDEO/ Plagosja e dyfishtë në Tiranë, publikohen pamjet e sherrit mes dy grupeve

“Deklaratat për presidentin e përbashkët Shqipëri-Kosovë”, reagon Vasili: Vendi digjet, Rama…

Artikulli paraprakThyejnë dyert me leva, hajdutët në Durrës intensifikojnë grabitjet në banesa
Artikulli tjetërLimonada e zezë që pastron trupin nga toksinat, ja receta e pijes më të fuqishme