Ballina Receta Petka me gjalpë

Petka me gjalpë

Kjo është një recetë karakteristike e zonës së Korçës, të cilën mund ta gatuani shumë thjeshtë.

Amvisat e kësaj treve, shquhen për zahiretë e shumta që përgatisin për periudhën e dimrit, ku bëjnë pjesë edhe petkat.

Përbërësit:

  • 1 pjatë gjelle petka (të thata)
  • 2 lugë gjalpë
  • sipas dëshirës kripë

Përgatitja:

  1. Në një enë të thellë hedhim rreth 1 litër ujë, pak kripë dhe e vëmë në zjarr
  2. Sapo uji të marrë valë hedhim petkat dhe i lemë derisa ta kenë thithur komplet ujin. Kjo zgjat për gati 10-15 minuta.
  3. Ndërkohë, në një tigan, skuqim gjalpin derisa të marrë ngjyrë mjalti. Me gjalpin e skuqur spërkasim petkat duke i përzier njëkohësisht në zjarr të avashtë për 5 minuta.
  4. I shërbejmë të ngrohta.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook
Qosja: Pse nuk pranoj dekoratën e këtij regjimi

Aksidenti fatal në Shkodër/ Rritet bilanci i viktimave, humb jetën babai dhe dy vajzat

Aksident fatal në Shkodër, humb jetën babai dhe foshnja 8 muajshe

Arrestohen dy shqiptarët, kapen në kufi me 161 kilogramë drogë (Foto)

Tërbohet sërish moti, ja çfarë na pret javën e ardhshme

Deputeti i PD publikon dokumentat/ Rama do të prishë TK që të fshehë provat e krimit që ka bërë në 99-ën (Foto)

U arrestua nga policia shqiptare, hakeri 25-vjeçar për 60 ditë do të ekstradohet në SHBA ose…

Krim i rëndë në familje/ Sherr me thika mes vëllezërve në Tiranë, një i plagosur (Emri)

I bëri “cirk” policisë nga Tirana në Fushë-Krujë, ja kush është i shumëkërkuari i arrestuar (Emri)

EMRI/ Pranga për hajdutin e makinave, kush është 45-vjeçari nga Durrësi

Artikulli paraprakSi të shkarkoni privatisht një ‘story’ të miqve në Instagram
Artikulli tjetërAdriatik Llallës dhe familjes së tij i ndalohet hyrja në Shtetet e Bashkuara