DuaLajm.Com
Flash
Ballina Receta Receta e Gatimit/ Si te gatuajmë një kek të thjeshtë për 15...

Receta e Gatimit/ Si te gatuajmë një kek të thjeshtë për 15 minuta

SHPËRNDAJE

Përbërësit

 1. 260 g miell
 2. 180 g sheqer
 3. 120 g gjalpë i tretur, i vakët
 4. 3 vezë
 5. 1 bustinë sodë për ëmbëlsira
 6. 1 bustinë vanilje
 7. 5 pjeshka

Përgatitja

 1. Ndezim furrën në temperaturën 180° C.
  2. Presim pjeshkat në copa.
  3. Rrahim vezët me sheqerin me rrahësen elektrike për 5 minuta. Shtojmë miellin dhe sodën me sitë dhe i përziejmë me kujdes me spatul, shtojmë gjalpin dhe pjeshkat.
  4. Hedhim brumin në tavën e lyer më parë me gjalpë e miell dhe e pjekim për 35/40 minuta ose derisa kur të bëjmë provën me kruajtëse dhëmbësh, ajo të dalë e pastër.
 

Comments

comments

SHPËRNDAJE

Tragjedia në Durrës/ Reagimi i parë zyrtar lidhur me ngjarjen: Nga se u shkaktua zjarri

FOTO/ Dikur luante kundër Ronaldos e Kakasë, sot berber në Elbasan. Historia e futbollistit shqiptar

E RËNDË/ Tragjedi në familjen durrsake, zjarri iu merr jetën trinjakëve të mitur

Bes Kallaku e ‘turpëroi’ duke i kujtuar zarfin, Ermal Mamaqi tregon se sa lekë hodhi në dasmë (Foto)

A do të luhet Superkupa e Europës në Tiranë? UEFA merr vendimin

Ndalimi i simboleve të komunizmit/ Lulzim Basha fiton mbështetje të rëndësishme. Takoi sot…

Përplasja me policinë në Elbasan, biznesmeni Çela: Kam një mesazh për Berishën dhe Bashën!

“Vazhdoj ta dua Fildezin”, ish-bashkëshorti që vrau gjyqtaren bën një kërkesë që nuk pritej

Dëshmia tronditëse: Shefi i Krimeve në Durrës mori 30 mijë euro për vrasjen e djalit tim

EMRAT/ Lista e drejtorëve kryesorë të LSI në qarqe që pritet të shkarkohen

Artikulli paraprakGabimet më të zakonshme që të gjithë bëjmë gjatë gatimit të mishit
Artikulli tjetërDasma e Marinës dhe Getoarit konfirmon ndarjen e çiftit të njohur të showbizz-it