Ballina Receta Receta e Gatimit/ Si të gatuajmë supë me panxhar dhe salcë kosi

Receta e Gatimit/ Si të gatuajmë supë me panxhar dhe salcë kosi

Përbërësit

 1. 500g panxhar i kuq
 2. 2 qepë të njoma
 3. 1 mollë jeshile
 4. 1 patate
 5. 1/2 litër lëng zarzavatesh
 6. 80g kos i bardhë
 7. 50g djathë Gorgonzola
 8. vaj ulliri
 9. kripë e piper

Përgatitja

 1. Panxharin e larë e ziejmë në tenxhere me ujë derisa të zbutet.
 2. E qërojmë dhe e ndajmë në kubikë.
 3. Pataten e qëruar, mollën dhe qepët, të ndara në kubikë, i vëmë të ziejnë në tenxhere me lëngun e zarzavateve duke shtuar këtu edhe copat e panxharit.
 4. I lëmë të ziejnë
 5. I hedhim më pas në blender dhe i grijmë derisa të jenë bërë si pure.
 6. E rregullojmë për kripë e piper.
 7. Grijmë tani në blender djathin Gorgonzola e kosin.
 8. E shërbejmë supën me salcën e kosit sipër.