Ballina Receta Receta Gatimi/ Lakror me spinaq dhe qumësht

Receta Gatimi/ Lakror me spinaq dhe qumësht

Përbërësit

-1 kg spinaq
-4 kokrra vezë
-100 gr koper
-300 gr miell
-1 litër qumësht
-70 gr gjalpë
-Kripë

Përgatitja 

1. Gjysmën e qumështit e ziejmë dhe me gjysmën tjetër njomim 150gr miell.

2. Pasi ka zier qumështi hedhim miellin e përzier me qumësht, shtojmë gjalpin dhe 1 lugë gjelle kripë.

3. E lemë të ziejë për 5 minuta, sa të trashet dhe e heqim nga zjarri.

4. Ziejmë spinaqin, e kullojmë dhe e grijmë koprën dhe i trazojmë me masën e përgatitur më lart.

5. Rrahim 3 kokrra vezë fort dhe pasi janë rrahur mirë i hedhim të gjithë përbërësit bashkë dhe i trazojmë.

6. Zëmë brumin me miellin e mbetur me vaj dhe me pak kripë.

7. Nga brumi i pregatitur hapim tre petë të mëdha që të dalin jashtë tepsisë.

8. Hapim petët mbi tavë një e nga një duke i pikuar me vaj.

9. Shtojmë brenda petëve masën e pregatitur dhe palosim nga brenda tavës petët si në foto.

10. I hedhim vaj lart petëve që i mblodhëm dhe i hedhim një vezë të rrahu sipër që të marri ngjyrë.

11. Piqeni në 180°.

LAJM I FUNDIT/ Ekzekutohet me armë shqiptarja në Greqi, dyshohet se e vrau…

E PAZAKONTË/ “Më jep vajzën për nuse, ose ju vrava të gjithëve”, nipi kërcënon me jetë xhaxhain

U arrestua për shpërdorim detyre, lirohet zyrtari i LSI-së. Prokuroria zbuloi se…

Durrës/ Akuzohet për shpërdorim detyre, cili është inspektori i Policisë i arrestuar nga SHÇBA

E rëndë! Banesa në Kombinat përfshihet nga flakët, 80-vjeçari shkrumbohet brenda saj

VIDEO/ Një burim i vërtetë frymëzimi, njihuni me motrat binjake që jetojnë me dy koka në një trup

EMRAT/ Ishin kthyer në makthin e pronarëve aziatikë, njihuni me “3 skifterët” shqiptarë në SHBA

Rikthehet “Balena Blu”, i merr jetën dy motrave minorene. Momenti para se të hidheshin nga kati i 10 (Video)

VIDEO/ Habit drejtori i Ujësjellësit: E kam lënë qëllimisht qytetin tre ditë pa ujë, s’më mori njëri në telefon

Durrës/ I sekuestrohet 2 milionë euro pasuri, kush është biznesmeni me precedentë (Emri)

Artikulli paraprakTelefoni e së ardhmes, “Samsung Galaxy S8”
Artikulli tjetërKishin dalë të provojnë një skaf në Durrës, zhduket biznesmeni vlonjat dhe ndihmësi i tij (FOTO)