Ballina Receta Receta Gatimi/ Musaka me mish pule

Receta Gatimi/ Musaka me mish pule

Përbërësit:

400 – 500 gr fileto pule
2 qepë mesatare
2-3 thelpinj hudhër
1 karrotë
70 ml pure domate
1 kg patate
3 kokrra vezë
250 ml qumësht
6 lgj vaj ulliri
Kripë, piper i zi

Përgatitja:

1. Fileton e pulës e grijmë imët, ose nëse kemi mish pule miks e ziejmë dhe e copëtojmë imët me dorë.

2. Vendosim 3 lugë vaj ulliri në një tigan dhe kaurdisim mishin deri sa të ndryshojë ngjyrë, shtojmë më pas qepën dhe hudhrën të grirë imët, karrotën të grirë shumë hollë dhe i kaurdisim së bashku për 5 minuta.

3. Më pas shtojmë purenë e domates, e lemë të ziejë për 2-3 minuta duke e rregulluar shijen me kripë dhe piper të zi.

4. Ndërkohë qërojmë patatet dhe i presim në feta të holla.

5. Lyejmë tepsinë me vaj dhe shtrojmë si bazë patatet duke i vendosur si tjegullat njëra pas tjetrës.

6. Shtrojmë mbi patate kimën e përgatitur.

7. E mbulojmë kimën përsëri me një shtresë patatesh njëra pas tjetrës derisa të mbulohet komplet sipërfaqja.

8. I spërkasim në fund me pak kripë dhe pak vaj ulliri dhe e vendosim musakanë me patate dhe mish pule në furrë në temperaturën 200 gradë Celsius për 15 minuta.

9. Pasi të kalojë kjo kohë nxjerrim tavën nga furra, trazojmë vezët me qumështin dhe mbulojmë të gjithë sipërfaqen e patateve dhe e rivendosim tavën përsëri në furrë duke ulur temperaturën në 180 gradë Celsius dhe e lemë derisa të marrë një ngjyrë te artë.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook“Gjyqi shndërrohet në ring”, dy shqiptarët ‘rebelohen’ ndaj trupit gjykues

Gruas shkodrane i ikën “tepeleku i kokës”, i prish ballkonin komshiut për të futur…

FOTO/ Humb kontrollin e automjetit, plagoset rëndë 20-vjeçarja shqiptare, nënë e tre fëmijëve

Kryemadhi vijon me sulmet: Rama po u bën shqiptarëve, atë që nuk ua bënë otomanët për 500 vite

Sinoptikanët japin alarmin: Në fundjavë rikthehet rreziku i përmbytjeve, ja zonat që mund të preken

FOTO/ Kishin fshehur drogën në qeset e plehrave, si u shkatërrua banda shqiptare në Itali (Emrat)

Paralajmërimi i fortë i Ngjelës: Politikanët e korruptuar janë të tmerruar, shumë shpejt do vulosin fundin e tyre

Publikohen fotot e projektit, ja si do të duket Aeroporti i Vlorës

Berisha shpërthen ndaj Ramës: Skënderbuçi i Spiropalit nuk vendosi një tufë lule tek përmendorja e Skënderbeut

Rrëzohet nga dritarja e shkollës, adoleshentja dërgohet me urgjencë në spital

Artikulli paraprakBerisha humbet njeriun e afërt: Është një lamtumirë e dhimbshme për ne
Artikulli tjetërSeksbomba amerikane ngre temperaturat me këto forma përvëluese (Foto)